Petr Bezruč
(1867 Opava – 1958 Olomouc)
Vlastním jménem Vladimír Vašek byl významným básníkem, jehož poezie často odráží sociální a národnostní problémy tehdejšího Slezska. Jeho nejznámější sbírkou jsou Slezské písně, konkrétně básně Ostrava a Maryčka Magdónová.
Zdeněk Burian
(1905 Kopřivnice – 1981 Praha)
Nejznámějšími obrazy tohoto malíře zobrazují rekonstrukci pravěkého světa – vyskytují se na nich jak mamuti, dinosauři tak i pravěcí lidé. Kromě malby se věnoval ilustraci. S jeho obrázky se setkáme v knihách od Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Eduarda Štorcha nebo Julese Verna.
Sigmund Freud
(1856 Příbor – 1939 Londýn)
Světoznámý psycholog na území kraje žil pouze tři roky, poté se přestěhoval do Vídně. Zabýval se výzkumem neuróz, lidským chováním, prožíváním a duševním vývojem.
Emil Zátopek
(1922 Kopřivnice – 2000 Praha)
Tento čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu je držitelem mnoha rekordů. Největšího úspěchu dosáhl na Olympiádě v Helsinkách (1952), kdy se mu podařilo vyhrát běh na 5 a 10 km, a také i maratón. Jeho manželka Dana Zátopková je olympijská vítězka v hodu oštěpem.
Leoš Janáček
(1854 Hukvaldy – 1928 Ostrava)
Tento světově uznávaný hudební skladatel odráží ve své tvorbě lidové motivy z Moravy. K nejznámějším operám patří Příhody lišky Bystroušky, Šárka nebo Její Pastorkyňa.
Dalšími významnými rodáky jsou herec Vlastimil Brodský, cestovatel Jiří Hanzelka, biolog Johann Gregor Mendel, anebo politik František Palacký. Jako stále žijící slavné osobnosti si můžeme zmínit ostravskou zpěvačku Hanu Zagorovou a Marii Rottrovou, nebo folkového písničkáře Jaromíra Nohavicu. Ten ve své tvorbě často odkazuje na region Moravskoslezského kraje.