Theses 

Nápověda

česky | in English

Globální vyhledávání plagiátů


 1. Jak mohu nechat závěrečné práce porovnat vzájemně všechny mezi sebou?

  Jakmile se k nově vloženým závěrečným pracím vytvoří automaticky generovaná textová verze, lze je začít globálně porovnávat. (O porovnávání souborů jednotlivě a další informace o vyhledávání podobností hledejte zde. Aplikaci globálního vyhledávání má k dispozici osoba s právem th_data_manager (tedy obvykle správce školy). V aplikaci:
  theses.cz → Plagiáty → Globální vyhledávání plagiátů
  zvolíte Vaši školu (případně jen fakultu), nejmenší procento podobnosti, které se má vyhledat (lze postupně snižovat dle počtu zobrazených souborů a vašeho posouzení, zda už systém nevyhledává zcela marginální podobnosti) a minimální počet znaků textové verze souboru, pro které se má vyhledávání provést.
  Dále je zde implicitně zaškrtnuta možnost:
  • ignorovat soubory závěrečných prací na adresách majících shodné dvě nejvyšší složky (/id/yyyyyy/).
  (Soubory mající shodné nejvyšší složky typicky nebývají plagiáty.)

  Vyhledávání můžete také omezit takto:
  • ignorovat dvojice souborů, které byly ručně označeny, že jsou plagiáty
  • ignorovat dvojice souborů, které byly ručně označeny, že nejsou plagiáty
  • ignorovat všechny soubory podobné souboru označenému 'nikdy není plagiátem'
  • omezit na soubory, které byly ručně označeny, že jsou plagiáty

  Systém nyní vyhledává mezi všemi soubory (pracemi) v systému a zobrazí vám pouze ty soubory, které jsou podobné se soubory vaší školy. Výsledkem vyhledávání je pak výpis zkoumaných souborů, u nichž systém vyhledal nějakou podobnost s jiným souborem/soubory. Procento podobnosti vyjadřuje, kolik procent textu zkoumaného souboru je podobných s textem nalezeného souboru/nalezených souborů. Výsledek vyhledávání obsahuje URL podobného souboru a na rozkliknutí i výpis textu, který je obsažen v obou podobných pracech. Pokud je soubor přístupný, zobrazí se také název práce a škola, které patří.

 2. Jak postupovat mám-li po prostudování nalezených podobností podezření, že práce byla opsána?

  Je-li u souboru uvedeno, které škole patří, kontaktujte správce školy pro Theses a domluvte se společně na dalším postupu. Je-li jako identifikace souboru uvedeno pouze URL, znamená to, že soubor není přístupný a po rozkliknutí URL zjistíte přímo kontakt na správce školy, kterému můžete URL zaslat (jemu se soubor zobrazí a zašle Vám ho). Zkontrolujte citace a posuďte, zda se skutečně jedná o plagiát. Nyní už záleží na strategii školy, jak bude se získanou informací nakládat dále. Výsledek vlastního porovnání můžete i s komentářem, zda se jedná/nejedná o plagiát, uložit např. do HTML souboru v dokumentovém serveru do složky Vaší fakulty/školy.

 3. Je možné nechat si posílat výpis o výsledku globálního vyhledávání automaticky?

  Do budoucna uvažujeme o této funkcionalitě. Bude ale problém nalézt kritéria výběru vyhovující všem (např. od kterého procenta shodnosti, pro různé obory může být toto procento různé, atd.) - toto nelze individualizovat.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na theses(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

Relevantní odkazy 


Nahoru | Aktuální datum a čas: 21. 1. 2019 17:17, 4. (sudý) týden

Soukromí

Kontakty: theses(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz