• 1.Kdo smí soubor číst?
  Právo čtení souboru lze nastavit pro kohokoliv v internetu, pracovníky (školy, fakulty), aktuální studenty fakulty, osoby (zadáním konkrétního učo), výčet učo osob (zadáním více učo naráz) a absolventy (školy, fakulty). Měnit tato práva může obvykle správce školy. Informaci o tom, jaké právo soubor má, zjistíte podržením myši na ikonce ve sloupci „Práva“.

  1 Informace o právech souboru.

 • 2.Proč mi systém nedovolí nastavit větší práva pro čtení?
  V systému Theses.cz fungují kromě práv pro konkrétní soubor ještě práva nadřazená, která platí pro větší celky (např. školu, fakultu) a řídí se tzv. Konfigurátorem:
  Theses.cz Konfigurátor
  Pokud je konfigurátor nastaven restriktivněji než práva u souboru, nelze souboru nastavit právo pro čtení větší než povoluje Konfigurátor (podrobněji viz níže).

  1 Chování systému pro školy dle konfigurátoru.

  I práva povolená Konfigurátorem ale nemusí platit, je-li Konfigurátor zneplatněn (tzn. Že žádná metadata ani závěrečné práce nelze číst). Systém tedy při otevírání souboru postupuje takto:

  1. Zkontroluje, zda Konfigurátor není zneplatněn, pokud ano, nelze soubor číst.
  2. Zkontroluje, zda Konfigurátor povoluje soubor číst.
  3. Zkontroluje, zda práva u souboru jsou nastavena tak, že lze soubor číst.

  Tento postup se samozřejmě liší dle osoby, která soubor otevírá. Systém vám sice dovoli nastavit práva u souboru větší než povoluje Konfigurátor, ale je to zbytečné, protože při otevírání souboru systém nepovolí soubor číst pokud to zároveň nepovoluje i Konfigurátor.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na theses(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.