Česká politická opera po roce 2000 – Bc. Martin Gaideczka
Bc. Martin Gaideczka
Bakalářská práce
Česká politická opera po roce 2000
Czech political opera after 2000
Anotace:
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou společensko-politických tendencí v české opeře po roce 2000 na vzorku tří oper a jejich inscenací – Zítra se bude… (2008) a Toufar (2013) Aleše Březiny a Monument (2020) Marka Ivanoviće. V úvodní části jsou popsány žánry dokumentární a politické opery. Následují kapitoly věnované analýze tří politických oper v teatrologické a společenské rovině. Je zkoumán i …víceAbstract:
This BA thesis analyses the socio-political tendencies in Czech opera after 2000 on a sample of three operas and their productions – Zítra se bude... (2008) and Toufar (2013) by Aleš Březina and Monument (2020) by Marko Ivanović. In the introductory part, the genres of documentary and political opera are described. The following chapters are devoted to the analysis of the three political operas in …více
Jazyk práce: čeština
Datum vytvoření / odevzdání či podání práce: 13. 5. 2024
Identifikátor:
https://is.muni.cz/th/i8feb/
Obhajoba závěrečné práce
- Obhajoba proběhla 21. 6. 2024
- Vedoucí: doc. Mgr. Šárka Havlíčková Kysová, Ph.D.
- Oponent: doc. MgA. David Drozd, Ph.D.
Plný text práce
Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:- světu
Jak jinak získat přístup k textu
Instituce archivující a zpřístupňující práci: Masarykova univerzita, Filozofická fakultaMasarykova univerzita
Filozofická fakultaBakalářský studijní program / obor:
Divadelní studia / Divadelní studia
Práce na příbuzné téma
-
K problematice námětu oper po roce 1989. Analýza děl Toufar a Zítra se bude...
Kateřina Zikmundová -
Pojetí přirozeného stavu a společenské smlouvy u Thomase Hobbese Anotace: Tato diplomová práce se bude zabývat pojetím přirozeného stavu u Thomase Hobbese a jeho vlivem na zformování společenské smlouvy. Přechod od přirozeného stavu ke konceptu společenské smlouvy se pokusím přirovnat k myšlence příčiny a účinku, kterou Hobbes rozpracoval nezávisle na pozdější studii "Leviathan", jež se stala jedním ze zásadních spisů politické filosofie. Obsah práce bude též věnován historickému kontextu tehdejší Anglie, jenž měl veliký vliv právě na strukturu Hobbesovy, ale i Lockovy podoby politické filosofie. V práci bude též zmíněno porovnání Hobbesova, Rousseauova a Lockova konceptu pojetí společenské smlouvy, jejich vzájemné rozdíly v odkazu a v možnostech uplatnění v praxi, ve kterých se značně odlišují. Cílem práce bude tedy především najít zásadní rozdíly mezi přirozeným stavem a stavem existence společenské smlouvy.
Petr ANDJELKOVSKI