Tak jako celou Českou republiku dělíme na menší územní celky – kraje, můžeme i samotné kraje rozdělit na další, menší regiony. Administrativní dělení ČR se postupně měnilo a Moravskoslezský kraj nebyl vždy samostatným celkem. V následující části si popíšeme nejen územní dělení kraje, ale taky i zahraniční spolupráci a symboliku.
Do kolika krajů se člení území České republiky? Jak se tyto kraje nazývají?
Moravskoslezský kraj leží na severovýchodě ČR. Jeho západním sousedem je Olomoucký kraj, na jihu kraj Zlínský. Dále hraničí na jihovýchodě se Slovenskem, konkrétně s Žilinským krajem. A na severu sousedí s polským vojvodstvím Opolským a Slezským. Se svojí rozlohou 5 430 km2, zaujímá 6,9 % území ČR a je 6. největším krajem. Samotný název kraje odkazuje na dvě historická území. Na Slezsko, které se dnes převážně rozkládá v Polsku, a na Moravu.
Na tato dvě historická území odkazuje i znak Moravskoslezského kraje. Ten je rozdělen na čtyři pole. V levém horním je na zlatém pozadí černá slezská orlice. Vpravo vedle ní sousedí moravská orlice na modrém poli. V levém dolním poli je umístěn kůň v poskoku se zlatou růží. Ten pochází z Ostravského znaku, Ostrava je totiž hlavním centrem a sídlem kraje. Poslední pole je půlené – v první polovině se nachází bílý a červený pruh, v té druhé zlatá orlice na modrém pozadí. Tyto dva pruhy znázorňují Opavsko, zlatá orlice symbolizuje Těšínsko.
Logo kraje zobrazuje siluetu hory s vysílačem a odkazuje na dva nejvyšší vrcholy v kraji, na Praděd i Lysou horu. K vysílači vede zvlněný pruh, který symbolizuje řeku, cestu.
Zkuste nakreslit zpaměti státní znak České republiky. Porovnej ho se skutečnou podobou. Jak moc se od sebe liší?
Regiony NUTS byly vymezeny v rámci Evropské unie pro statistické účely. Díky tomu můžeme porovnávat území, které sdílí podobné charakteristiku – v případě regionů NUTS to je počet obyvatel. Tyto statistické jednotky se rozdělují na tři kategorie, každá je vymezena minimálním počtem osob žijících na tomto území. Dělení na regiony NUTS 3 je v ČR identické s kraji. U dělení NUTS 2 byly některé kraje spojeny dohromady. Celkem se ČR dělí na 8 regionů NUTS 2.
Jak už bylo naznačeno na začátku, území Moravskoslezského kraje nebylo vždy jen zahrnuto pouze v tomto celku a taky neneslo pouze dnešní název. Od roku 1949 náležela většina území do Ostravského kraje, část ale zasahovala i do kraje Olomouckého. Tyto kraje v roce 1960 zanikají a vzniká větší celek Severomoravský kraj. Ten zahrnoval území dnešního Moravskoslezského kraje, dále Olomoucký kraj (vyjma okresu Prostějov), ale taky zde spadal i okres Vsetín (ten dnes patří do Zlínského kraje).
Moravskoslezský kraj, tak jak ho známe dnes, vznikl 1. ledna 2001. Jeho území můžeme rozdělit na 6 původních okresů. Ty byly nahrazeny obcemi s rozšířenou působnosti (ORP), těch v kraji nalezneme 22. Zabrousíme-li do administrativního členění ještě dál, v kraji se nachází 300 obcí. Z nich 42 má status města, z toho jich je 5 statutárních. Největším a zároveň nejlidnatějším městem je Ostrava. V rámci klasifikace NUTS tvoří Moravskoslezský kraj samostatnou jednotku jak v členění NUTS 3, tak i NUTS 2.
Na kolik ORP se člení celá ČR? Do kterého ORP spadá obec vašeho bydliště?
Vyhledejte statutární města Moravskoslezského kraje.
Z tabulky můžeme vyčíst, že se v Moravskoslezském kraji nacházejí obce jak s velikou rozlohou a malým počtem obyvatel. Tak i obce, které zabírají menší plochu, ty při porovnání dosahují i několikanásobně většího počtu obyvatel. Vyber si z tabulky zástupce obou případů a zkus vysvětlit, čím jsou tyto rozdíly způsobeny.
Moravskoslezský kraj sdílí hranice s Polskem a Slovenskem. Díky této poloze docházelo již před vstupem do Evropské Unie k spolupráci mezi pohraničními oblastmi. Tyto dobré vztahy byly nadále prohloubeny a rozvinuty právě zavedením euroregionů., které samotnou spolupráci usnadňují.
Na území kraje nalezneme 4 euroregiony. Ty dohromady pokrývají skoro celé území kraje. Od severu to jsou regiony Praděd, Silesia, Těšínské Slezsko a Beskydy. Původním významem euroregionů byla hospodářská spolupráce, dnes je jejím cílem taky i sbližování sousedních zemí v kulturním a společenském životě, nebo řešení otázek ohledně životního prostřední a rozvoje dopravní infrastruktury.
Jako příklad propojení se zahraničními sousedy si uveďme početné menšiny obyvatel ze sousedních států, které žijí v jádrových oblastech nebo v obcích u hranic. Cizinci také mnohdy dojíždějí přes hranice do zdejších center za prací, a to nejen v průmyslovém sektoru, jako příklad si můžeme uvést i polské trhovce. Spolešně spolupracuje např. i policie sousedních obcí.
Kolik euroregionů máme v ČR? Jak se jmenují?
Kraj se svým územím zabírá část historické země Moravy a Slezska. Mezi lety 1960-2001 patřila tato oblast, spolu s téměř celým současným Olomouckým krajem, do kraje Severomoravského. Kraj můžeme dál rozdělit na 22 ORP. Přeshraniční spolupráce probíhala i před vstupem do EU, dnes díky euroregionům se zintenzivnila. Nachází se zde euroregiony Praděd, Silesia, Těšínské Slezsko a Beskydy.