Území Moravskoslezského kraje patří převážně do povodí Odry, ta ústí do Baltského moře. Do Odry se postupně vlévají další významné řeky kraje. V Ostravě se setkává s řekou Opavou, které přitéká z Jeseníků, a řekou Ostravicí, jež pramení v Beskydech. Na soutoku s Olší, opouští Odra Českou republiku. Toto místo je nejnižším bodem Moravskoslezského kraje (195 m n. m.).
Velká přírodní jezera se v Moravskoslezském kraji nenacházejí. Vyskytují se zde ale rybníky a umělé přehradní nádrže. Rybníky dnes kromě chovu nacházejí uplatnění i v průmyslu. Slouží jako malé nádrže pro užitkovou vodu. Zvláštností jsou potom vodní plochy, které vznikly zatopením vytěžených území, poklesů vzniklých při dolování, nebo území s vývozem strusky a odpadu z těžby.
Najdi na mapě rybníkářskou oblast Moravskoslezského kraje.
Jaké jsou nejvýznamnější rybnikářské oblasti v ČR?
Které historické období je typické pro vznik rybníků na našem území?
Jaký byl důvod vzniku rybníků?
Jak se jmenuje významný zakladatel rybníků?
Zdejší přehrady slouží hlavně k zadržení vody a jako zásobárny pitné vody. Dnes často mají i rekreační význam. Mezi nejvýznamnější zdroje vody patří nádrž Šance a Morávka v Moravskoslezských Beskydech, a nádrž Kružberk v Nízkém Jeseníku. V kraji nalezneme zatím nejmladší přehradu ČR – Slezská Harta, její stavba byla dokončena 1997.
Do výstavby přehrad měly horské toky poměrně rozkolísaný průtok. Výstavba nádrží spolu s úpravou vodních toků člověkem umožnila toky regulovat a snížily tím výskyt a následky povodní.
Jaké mohou být funkce a způsoby využití přehrad?
Najdi na mapě zmíněné přehradní nádrže. Na jakém toku leží?
Co si představíte pod „úprava vodního toku člověkem“? Jaké činnosti nebo změny na korytě řeky to mohou být?
Jako příklad toku, který byl upraven člověkem použijeme řeku Odru. Popíšeme si průběh jejího toku. Ten je zajímavý tím, že na některých místech byl Odře ponechán i její původní ráz a průběh koryta. Odra pramení v Oderských vrších, v tomto místě si zachovává svůj téměř původní stav. První regulace toku přicházejí se zástavbou, v městě Odry. Dále řeka protéká CHKO Poodří, v tomto úseku byl řece ponechán přirozený průběh plný meandrů a zákrut. Nalezneme zde i početná mrtvá ramena. Další protipovodňové regulace pak pokračují v Ostravě a v Bohumíně. U hranic řeka opět meandruje.
Vyhledej na mapě pramen a ústí Odry. Ve kterém pohoří pramení? Do jakého kraje toto pohoří spadá? Jak se jmenuje záliv, ve kterém řeka ústí?
DDalší významnou řekou kraje je Opava. Ta vzniká soutokem Černé, Zlaté a Bílé Opavy ve Vrbně pod Pradědem. Poslední zmíněná zdrojnice je často navštěvována turisty. Bílá Opava protéká Karlovou Studánkou a před ní, v horském úseku, se na ní nacházejí peřeje a vodopády. Řeka Opava je vyhledávána vodáky, nabízí totiž 112 km sjízdný úsek řeky. Nejvýznamnějším přítokem Opavy je řeka Moravice, která pramení v Hrubém Jeseníku. Nesmíme také zapomenout na Beskydskou řeku – Ostravici, své jméno dostala podle charakteristického prudkého, ostrého toku. Její koryto vymezuje historickou hranici Moravy a Slezska. Na horním toku si řeka musela utvořit cestu mezi skalisky a vznikly zde peřeje. Ty jsou chráněny jako přírodní památka.
V kraji se vyskytují prameny léčivých minerálních vod. Dnes jsou v provozu lázně v Karlové Studánce, Lázně Darkov v Karviné a u Ostravy Sanatorium Klimkovice. Nalezneme zde ale i případ opuštěného lázeňského městečka – Jánské Koupele. První zmínky o zdejších léčivých pramenech pocházejí z 17. století a první lázeňské budovy se datují k začátku 19. století. Na přelomu 19. a 20. století zažívají lázně rozkvět. V roce 1989 se provozu ujímá soukromá firma. Lázně ale k roku 1993 ukončují provoz a dodnes celý komplex budov chátrá. Vybrané budovy Jánských Koupelí jsou i na seznamu kulturních památek.
Nejvýznamnějšími vodními toky jsou Odra a její přítoky – Opava, Ostravice, Olešná. V povodí Odry nalezneme rybníky. Na horských tocích byly vystavěny přehrady, které slouží jako zásobárny vody a k regulaci řek. Nachází se zde také lázně s léčivými vodami – Karlova Studánka, Darkov, Klimkovice.