Pestrý Moravskoslezský kraj nám nabízí i širokou škálu turistického a rekreačního vyžití. K návštěvě se vybízí jak technické památky nebo chráněné přírodní oblasti, tak i kulturní události nebo relaxace u největšího koupaliště ve střední Evropě.
Většina technických památek je spojena s průmyslem nebo těžbou uhlí. Není toho výjimkou ani Hornické muzeum Landek Park v Ostravě. Toto místo je spjaté s uhlím už od pravěku. Právě na tomto území kopce Landek došlo k prokazatelně prvnímu využití černého uhlí pravěkým člověkem. Také je to jedno z prvních míst, kde se začalo uhlí ke konci 18. století těžit. Hornické muzeum je vybudováno v prostorách dolu Anselm, který byl v provozu od 1835 do 1991. V muzeu můžete sfárat do podzemí a vžít se do role horníka. Na Landeku taky natrefíte na četné geomorfologické útvary, které souvisejí s těžbou uhlí.
Dalším velkým komplexem je oblast Dolních Vítkovic. Unikátní industriální stavby Vítkovic patří spolu se siluetami těžebních věží k symbolům ostravského panorama. Z dnes již nevyužívané části železáren tady vznikl areál, který nabízí nejen prohlídky komplexu vysokých pecí, ale i vědecko-naučné expozice. Také se zde konají kulturní akce – například vyhlášený festival Colours of Ostrava.
Za navštívení stojí i halda Ema, té se často přezdívá Ostravská sopka. Halda vznikla vyvezením vytěžené hlušiny. V 60. letech vzniklo k samovznícení nitra, a i přes uhašení požárů zůstává halda uvnitř aktivní. To způsobuje ohřívání povrhu a viditelné stoupání pár a vývin plynů z proláklin. Díky zvýšené teplotě povrchu zde roste teplomilná flóra.
V Ostravě nalezneme i několik zajímavých staveb. Například věž nové radnice, most Miloše Sýkory nebo porubský Oblouk ve stylu sorely. Jestli vás zajímá tento architektonický styl, zavítejte i do Havířova. Ten byl vystavěn především v tomto stylu. Mezi ikonické stavby města patří také vlakové nádraží postavené v brusselském stylu.
Průmyslové památky nabízí taky i jiná města. Muzeum břidlice, spolu s naučnou stezkou v Budišově nad Budišovkou jsou památkou na dolování této suroviny. Většina těžby totiž po druhé světové válce utichla. V Třinci je otevřeno Muzeum Třineckých železáren.
Nadšencům do železnice udělá radost vlakové muzeum ve Studénce. Nebo projížďka úzkokolejnou tratí, která vede z Třemešné do Osoblahy. Fanouškům vojenské techniky se nabízí areál čs. Opevnění Hlučín-Darkovičky, nebo Národní památník II. světové války v Hrabyni. V areálech těchto památek probíhají pravidelně i rekonstrukce bitev. Největší vojenskou událostí je pak Dny NATO, které se konají v areálu letiště Leoše Janáčka. Tato akce je přehlídkou armádní (především vzdušné) techniky členů této mezinárodní aliance.
Oblíbeným cílem výletů je pak Štramberk. Ikonou tohoto města je gotická věž Trůba, pozůstatek původního hradu. Ve městě můžete dále vidět historické lidové domy, ty jsou chráněny památkovou rezervací. K návštěvě se taky nabízí i jeskyně Šipka, kde byly objeveny pozůstatky neandertálců. Při cestě zpátky ze Štramberku se můžete zastavit v muzeum Tatry v Kopřivnici. To nabízí návštěvníkům exponáty osobních a nákladních automobilů napříč celou výrobní historii značky.
Kousek od Kopřivnice můžeme navštívit zříceninu hradu Hukvaldy. Stejnojmenná obec je rodištěm hudebního skladatele Leoše Janáčka – proto se každoročně v areálu hradu koná hudební festival vážné hudby Janáčkovy Hukvaldy. V hradní oboře také nalezneme sošku lišky Bystroušky, která odkazuje na nejznámější dílo skladatele.
V Hradci nad Moravicí (u Opavy) stojí za navštívení zdejší zámecky komplex. Ten je typický svojí červenou a bílou částí. Zastavte se také do Opavy, ta nabízí několik historických pamětihodností – od církevních staveb (Kostel sv. Vojtěcha, Minoritský klášter…), přes barokní paláce, až po městskou radnici s věží Hláska. Také zde nalezneme Slezské zemské muzeum, jehož exponáty se zaměřují na živou a neživou přírodu, historii a umění Slezska.
Dalším oblíbeným turistickým cílem je původně gotický hrad Sovinec na Bruntálsku, nebo zámek Kunín, či Slezskoostravský hrad v Ostravě.
Když zavítáte do údolí Černé Opavy, u Vrbna pod Pradědem, můžete natrefit na pozůstatky železářství. A to na bývalou Lorenzovu a Drakovu dřevouhelnou huť. U pramene Bílé Opavy to jsou zase vodopády a krásná příroda. Oblíbená turistická cesta směřuje z Pradědu, kolem pramenu této řeky a je zakončena v lázeňském městečku, v Karlově Studánce. Kousek od Pradědu směrem na jihozápad se nachází skalní hradba Petrovy kameny na vrcholu stejnojmenného kopce.
Beskydy jsou díky své blízké poloze k ostravsko-karvinské aglomeraci velice oblíbneou oblastí na výlety. Asi nejnavštěvovanějším místem je Lysá hora a Radhošť. Na jehož vrcholu se nachází kaple Cyrila a Metoděje. Jestli se vydáte na Radhošť z Pusteven, uvidíte cestou sochu slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody Radegasta. S jeho podobiznou se setkáte i na stejnojmenných pivech.
Moravskoslezský kraj nabízí celou řadu zajímavých míst k navštívení. Vyskytuje se zde velký počet industriálních památek – např. hornické muzeum a areál vysokých pecí. Velice oblíbené turistické oblasti jsou Beskydy a Jeseníky.