Theses 

Culture in Film Subtitling from Czech into English: Kolya and Elementary School – Bc. Eva Barnová

česky | in English | slovensky

Agenda:
Změnit agendu. Adresa v ISu:

Zpět na vyhledávání

Bc. Eva Barnová

Diplomová práce

Culture in Film Subtitling from Czech into English: Kolya and Elementary School

Culture in Film Subtitling from Czech into English: Kolya and Elementary School

Anotace: Tématem diplomové práce je analýza překladu titulků k filmům Kolja a Obecná škola. Zdeněk Svěrák, z jehož dílny oba filmy pochází, se vyznačuje svojí láskou k českému jazyku a jeho takzvaný „svěrákovský humor” je nepřekonatelný. Ve svých filmech se často zabývá kulturními a historickými událostmi, které byly pro český národ význačné a do velké míry ovlivnily jeho budoucí vzhled. Jelikož Kolja získal prestižní cenu Oskar a Obecná škola na něj byla nominována, českému divákovi může připadat samozřejmé, že zahraniční publikum chápe Svěrákovy filmy stejně jako to české. Cílem této diplomové práce je zjistit, jestli je tomu tak.

Abstract: The topic of this thesis, as the title suggests, is analysis of culture in film subtitling to Zdeněk Svěrák’s films Kolya and The Elementary School.Svěrák’s work is known for his passion for the Czech language and his so-called Svěrákian humour is unbeatable. His films are filled with cultural and historical events that were crucial in the Czech history and they also influenced the course of events of the Czech nation to a considerable extent. All these aspects made me think about how these films are perceived abroad. Kolya gained the prestigious Academy Award for the best foreign film in 1996 and The Elementary School was a nominee for it. A Czech viewer can take it for granted that the foreign audience understands the Svěrák’s films as well as we do. The objective of this thesis to find out if it is so.

Keywords: culture, subtitling, Obecná škola, The Elementary School, Kolya, Kolja, culture specifics, Zdeněk Svěrák, The Iceberg Theory

Jazyk práce: angličtina

Obhajoba závěrečné práce

  • Obhajoba proběhla 16. 6. 2010
  • Vedoucí: Mgr. Renata Kamenická, Ph.D.

Citační záznam

Citace dle ISO 690: LaTeX | HTML | text | BibTeX | Wikipedie

Plný text práce

Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:
  • světu
Složka Odkaz na adresář do lokálního úložiště instituce
Jak jinak získat přístup k textu

Instituce archivující a zpřístupňující práci: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta


Nahoru | Aktuální datum a čas: 23. 3. 2019 03:48, 12. (sudý) týden

Soukromí

Kontakty: theses(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz