Bc. Jan Rutsch
Diplomová práce
Existují přirozená práva?
Are there natural rights?
Anotace:
Tématem této diplomové práce jsou přirozená práva a jejich ontologická podstata. Hlavním cílem této práce je zodpovědět na otázku, zda přirozená práva existují. V první části se autor zabývá otázkou možných teoretických uchopení termínu přirozených práv a za pomocí jazykové analýzy vyjasňuje, co se dnes myslí pod pojmem přirozená práva. V druhé části práce se věnuje pohledům na existenci přirozených …víceAbstract:
The topic of this diploma thesis are natural rights and their ontological status. The main objective of this thesis is to answer the question if natural rights exist. In the first part, the author focuses on possible theoretical grasps of natural rights and clarifies by means of linguistic analysis what is the actual meaning of this term in today's philosophical discussion. The second part deals with …více
Jazyk práce: čeština
Datum vytvoření / odevzdání či podání práce: 6. 6. 2022
Identifikátor:
https://is.muni.cz/th/kwbxk/
Obhajoba závěrečné práce
- Obhajoba proběhla 16. 9. 2022
- Vedoucí: doc. JUDr. Tomáš Sobek, Ph.D.
- Oponent: doc. JUDr. Mgr. Martin Škop, Ph.D.
Plný text práce
Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:- světu
Jak jinak získat přístup k textu
Instituce archivující a zpřístupňující práci: Masarykova univerzita, Právnická fakultaMasarykova univerzita
Právnická fakultaMagisterský studijní program / obor:
Právo a právní věda / Právo
Práce na příbuzné téma
-
Comparing 2004 and 2014 Revolutions in Ukraine: Internal Factors and External Players
Ruslan Matsiievskyi -
Place Branding, an application to Sardinia. What is the perception of the brand and what is the difference between internal and external stakeholders?
Gian Mario Battaglia -
Fikce v právu z perspektivy analytické právní filosofie
Daniel Barták -
Politická filosofie osvícenství
Marie SÁDLOVÁ -
Pojetí přirozeného stavu a společenské smlouvy u Thomase Hobbese Anotace: Tato diplomová práce se bude zabývat pojetím přirozeného stavu u Thomase Hobbese a jeho vlivem na zformování společenské smlouvy. Přechod od přirozeného stavu ke konceptu společenské smlouvy se pokusím přirovnat k myšlence příčiny a účinku, kterou Hobbes rozpracoval nezávisle na pozdější studii "Leviathan", jež se stala jedním ze zásadních spisů politické filosofie. Obsah práce bude též věnován historickému kontextu tehdejší Anglie, jenž měl veliký vliv právě na strukturu Hobbesovy, ale i Lockovy podoby politické filosofie. V práci bude též zmíněno porovnání Hobbesova, Rousseauova a Lockova konceptu pojetí společenské smlouvy, jejich vzájemné rozdíly v odkazu a v možnostech uplatnění v praxi, ve kterých se značně odlišují. Cílem práce bude tedy především najít zásadní rozdíly mezi přirozeným stavem a stavem existence společenské smlouvy.
Petr ANDJELKOVSKI -
Pragmatismus a vědecký realismus jako možná pojetí budování teorií mezinárodních vztahů
Michal Kořan