Theses 

Veda a výskum ako hnací motor súčasnej izraelskej ekonomiky – Aneta Stropkaiová

česky | in English | slovensky

Agenda:
Změnit agendu. Adresa v ISu:

Aneta Stropkaiová

Bakalářská práce

Veda a výskum ako hnací motor súčasnej izraelskej ekonomiky

Věda a výzkum jako hnací motor současné izraelské ekonomiky

Anotace: Izrael, známý svým Silicon Wadi, se stal druhým nejdůležitějším technologickým střediskem světa. Země, která byla od prvního dne své existence vystavena hrozbám, se stala "start-up nation" a v oblasti vědy a technologií tak pomohla lidstvu posunout se o krok dál. Cílem mé bakalářské práce je objasnění příčin úspěchu Izraele jako informačně-technologického centra a zhodnocení úlohy vědy a výzkumu v současné izraelské ekonomice. Práce je rozdělena do tří kapitol. První kapitola je teoretickým úvodem do problematiky ekonomického růstu. Kapitola druhá se věnuje faktorům ekonomického růstu, které ovlivňují růst izraelské ekonomiky. Třetí kapitola se detailně zabývá izraelským klastrem a start-upy.

Abstract: Israel, known as Silicon Wadi, has become the second most important technology center in the world. A small country, surrounded by enemies, in a constant state of war since its founding, has become "start-up nation" responsible for helping move mankind forward with technology and science. The aim of the thesis is to find out factors contributing to the success of Israeli technological centers and evaluate the role of research and development in Israeli economy. The thesis consists of three chapters. The first chapter is the theoretical introduction to the economic growth. The second chapter concentrates on factors of economic growth, that influence Israeli economy. The last chapter analyses clasters and start-ups in Israel.

Abstract: Izrael, známy svojím Silicon Wadi, sa stal druhým najdôležitejším technologickým strediskom na svete. Krajina, ktorá bola od prvého dňa svojej existencie vystavená hrozbám, sa stala "start-up nation" a v oblasti vedy a technológií tak pomohla ľudstvu posunúť sa o krok ďalej. Cieľom mojej bakalárskej práce je objasnenie príčin úspechu Izraela ako informačno-technologického centra a zhodnotenie úlohy vedy a výskumu v súčasnej izraelskej ekonomike. Práca je rozdelená do troch kapitol. Prvá kapitola je teoretickým úvodom do problematiky ekonomického rastu. Kapitola druhá sa venuje faktorom ekonomického rastu, ktoré ovplyvňujú rast izraelskej ekonomiky. Tretia kapitola sa detailne zaoberá izraelským klastrom a start-upmi.

Klíčová slova: start-up, výzkum a vývoj, klastr, ekonomický růst

Keywords: start-up, research and development, cluster, economic growth

Klíčová slova: ekonomický rast, klaster, start-up, výskum a vývoj

Jazyk práce: slovenština

Obhajoba závěrečné práce

  • Obhajoba proběhla 10. 6. 2014
  • Vedoucí: Zuzana Stuchlíková
  • Oponent: Daniel Machytka

Citační záznam

Citace dle ISO 690: LaTeX | HTML | text | BibTeX | Wikipedie

Plný text práce

Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:
  • autentizovaným zaměstnancům ze stejné školy/fakulty
Jak jinak získat přístup k textu

Instituce archivující a zpřístupňující práci: Vysoká škola ekonomická v Praze
http://www.vse.cz/vskp/eid/40850

Relevantní odkazy 


Nahoru | Aktuální datum a čas: 24. 7. 2019 06:42, 30. (sudý) týden

Soukromí

Kontakty: theses(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz