Polarita "my a oni" ve vztahu k teorii spravedlivé války – Mgr. et Mgr. Michal Rigel
Mgr. et Mgr. Michal Rigel
Disertační práce
Polarita "my a oni" ve vztahu k teorii spravedlivé války
"Us and Them" Polarity with Relation to Just War Theory
Anotace:
Práce se dotýká značného množství otázek spojených s obsáhlou problematikou války. Její první úsek mapuje mechanismus vzájemné interakce mezi válkou a filozofií a dokládá plodnou výměnu a formativní vliv oběma směry. Následně jsou představena různá konceptuální uchopení klíčových termínů válka a násilí a každý z pojmů je vymezen pomocí formulace několika centrálních prvků. V případě války jde zejm …víceAnotace:
ivou, se vyjadřuje k jádrové oblasti disciplíny spravedlivé války a usiluje o sjednocení a ukotvení fundamentální terminologie v českém jazykovém prostředí.Abstract:
This work touches on a large number of questions related to the broad issue of war. It starts with a survey of the mechanisms of interaction between war and philosophy and shows that there is a rich exchange and formative influence in both directions. Subsequently, different concepts of the key terms – war and violence – are presented. The formulation of several central ideas defines each of the terms …více
Jazyk práce: čeština
Datum vytvoření / odevzdání či podání práce: 10. 9. 2020
Identifikátor:
http://evskp.uhk.cz/eDi155
Obhajoba závěrečné práce
- Obhajoba proběhla 5. 2. 2021
- Vedoucí: Mgr. Ladislav Koreň, Ph.D.
- Oponent: Přemysl Rosůlek, Ivan Koniar
Citační záznam
Plný text práce
Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:- Soubory jsou od 23. 2. 2021 dostupné: světu
Jak jinak získat přístup k textu
Instituce archivující a zpřístupňující práci: Univerzita Hradec KrálovéUniverzita Hradec Králové
Filozofická fakultaDoktorský studijní program / obor:
Filozofie / Filozofie
Práce na příbuzné téma
-
Kořeny napětí mezi “my” a “oni” a jeho projevy v Rakousko-Uhersku do roku 1918 a v Německu v 1. polovině 20. století
Jan Můčka -
L O O K I N G F O R - ČLOVĚK - VIZUÁLNÍ OTISK DOBY Člověk, osobnost, vliv, popularita, zobecnění.... Projekt Looking zaměřuji na analýzu, bádání a realizaci oděvů kolekce, která čistě vychází z krušnohorského prostředí a soustřeďuje se na jedince, krajinu a místo. Jsme součástí prostoru, jenž se stal za mnoho posledních let prázdným prostorem, který těžko hledá vlastní tvář a identitu. Prostor severních Čech je specifickým prostorem, jehož přítomnost je silně ovlivněna jeho minulostí. Destinace severních Čech byla v minulosti centrem textilního a oděvního průmyslu, většina továren byla zrušena a bohužel nepřežila novou dobu. Projekt Looking hledá v minulosti řemeslnou tvorbu, na kterou se pozapomnělo, a přístupy tisku na materiál desén. Tyto přístupy modernizuje, aktualizuje a s využitím současných technologií znovu objevuje a představuje veřejnosti. Smyslem je navázat na neznámé tradice, na prostor, který jsme získali a ke kterému hledáme stále cestu a cit.
Jan LÖBL -
Pojem identita ve vizuální komunikaci Ve své práci se chci zaměřit na vztah pojmu identita a vizuální komunikace. Cílem je zkoumat a pojmenovat postupy, kterými se vizuální komunikace "vyrovnává s identitou" v kontextu aktuálních procesů a změn ve společnosti a poukázat na souvislosti s proměnou oboru samotného. Chci se zaměřit na silné vizuální a korporátní identity spojené s určitými hnutími a fenomény a na konkrétních příkladech popsat tyto tendence. Identita nahlížená z různých úhlů, identita jako vizuální komunikační kód, jako message, produkt, ale čím dál více jako dialog a role designéra coby aktivní a přímo zodpovědné složky podílející se na celém procesu. Získané informace a zkušenosti bych chtěla představit ve formě výstavního projektu a publikovat je. Následně pak chci vytvořit prakticky zaměřený přednáškový blok pro studenty vizuální komunikace.
Michaela LABUDOVÁ -
Kořeny napětí mezi “my” a “oni” a jeho projevy v Rakousko-Uhersku do roku 1918 a v Německu v 1. polovině 20. století
Jan Můčka -
Marcela Zemanová, František Thun-Hohenstein (1809-1870). Biografie šlechtice v kontextu proměn společnosti 19. století. Předkládaná disertační práce je první ucelenou biografií hraběte Františka Thun-Hohensteina (1809-1870), jednoho z nejdůležitějších představitelů českého uměleckého života 2. třetiny 19. století. Práce sleduje dva hlavní okruhy zájmu. Prvním je Thunova soukromá sféra, kde se zabývá jeho dětstvím, výchovou, vzděláním a cestováním v kontextu rodinných strategií. Nejdůležitějším momentem je pak Thunův mesaliační sňatek.který uzavřel roku 1846 a jehož následkem pozbyl jako prvorozený dědické právo na rodinný fideikomis.Druhou linií, kterou práce sleduje, je veřejné působení Františka Thuna. Jsou zmíněny Thunovy aktivity v sociální a filantropické oblasti a jeho politická kariéra v době předbřeznové a během revoluce roku 1848. Největší pozornost však autorka věnuje Thunově činnosti v oblasti výtvarného umění a památkové péče.
Marcela ZEMANOVÁ -
Tato bakalářská se zaměřuje na automobilový slovník, výskyt těchto slov v korpusu a jejich porozumění. První věc této práce je najít vhodnou literaturu pro toto téma a korpusy ve kterých provedeme výzkum. Poté zvolíme automobilově založená slova a vložíme je do korpusu a porovnáme výsledky. Jako další vezmeme tyto slova a vytvoříme dotazník. Tento dotazník se bude skládat ze 4 částí: první část budou otázky se 4 možnostmi správné odpovědi, další budou kolokace, třetí část bude práce s technickým textem a poslední část bude psaní automobilových slov, které znají. Výsledku z průzkumu analyzujeme a provedeme výzkum.
Jan SLAWISCH -
Porovnání stanovení koagulační aktivity faktoru VIII jednofázovou a chromogenní metodou u pacientů s lehkou a středně těžkou hemofilií A a jejich korelace s krvácivým fenotypem pacienta
Markéta Haninová -
Pavel Haas Suita pro hoboj a klavír op.17 - analýza a porovnání se Sonátou pro hoboj a klavír Paula Hindemitha a Sonátou pro hoboj a klavír Henriho Dutilleuxe
Tereza Doušová
Název
Vložil
Vloženo
Práva
Složky
Soubory
Kohout, J.
24. 2. 2021