Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách. Na příkladu panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století. – Mgr. Pavel Pumpr, Ph.D.
Mgr. Pavel Pumpr, Ph.D.
Disertační práce
Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách. Na příkladu panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století.
Benefices, Church Properties and Patronage System in Baroque Bohemia. The Case of the Třeboň Manor at the Turn of the 17th and 18th Century.
Anotace:
Předkládaná práce se zabývá otázkou, jakou roli ve fungování farní organizace sehrávala pozemková vrchnost coby držitel patronátního práva, pohlíží tedy na církevní správu v rámci konkrétního panství. Jako modelový příklad pro studium daného tématu bylo vybráno rozsáhlé jihočeské panství Třeboň. Časové těžiště výzkumu tvoří období po roce 1660, kdy získal panství rod Schwarzenberků, který výrazně rozšířil …víceAnotace:
ezpečení (půjčky v případě nouze), a také své vlastní zájmy, neboť sama si kostelní peníze půjčovala (nešlo však o zpronevěry). Hlavním motivem zůstával ohled na zájmy kostelů – půjčky jim měly přinášet bezpečný a pravidelný příjem; půjčovány byly pouze finanční přebytky, které kostelům zbývaly po uhrazení potřeb spojených s jejich provozem. Schwarzenberská správa se tedy neomezovala pouze na úvěrové …víceAbstract:
The submitted thesis deals with the question of the role of landowners as holders of the right of patronage within the parish network. Thus, it approaches church administration within the framework of a concrete manor. The large Southern Bohemian manor of Třeboň (Wittingau) was used as a model case. The research concentrates particularly on the period after 1660, the year the Schwarzenbergs gained …víceAbstract:
ies), but also their own interests, for church money was borrowed (not defrauded) by the landowner himself too. However, the main attention was paid to churches – the loans were meant to ensure them a secure and frequent income; only surplus money, left after covering the needs of churches, was borrowed. It shows that the Schwarzenberg administration did not confined itself to credit transactions. …více
Jazyk práce: čeština
Datum vytvoření / odevzdání či podání práce: 28. 1. 2009
Identifikátor:
https://is.muni.cz/th/vtp8s/
Obhajoba závěrečné práce
- Obhajoba proběhla 11. 2. 2009
- Vedoucí: PhDr. Bronislav Chocholáč, Dr.
- Oponent: prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc., doc. PhDr. Miroslav Novotný, CSc.
Citační záznam
Citace dle ISO 690:
PUMPR, Pavel. \textit{Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách. Na příkladu panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století.}. Online. Disertační práce. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. 2009. Dostupné z: https://theses.cz/id/kkppmy/.
Plný text práce
Obsah online archivu závěrečné práce
Zveřejněno v Theses:- světu
Jak jinak získat přístup k textu
Instituce archivující a zpřístupňující práci: Masarykova univerzita, Filozofická fakultaMasarykova univerzita
Filozofická fakultaDoktorský studijní program / obor:
Historické vědy / Historie - české dějiny
Práce na příbuzné téma
-
Adapting Characters from Shakespeare's The Taming of the Shrew for the late 17th and 18th Century English Stage
Martina Andrisová -
Majetkové a sociální poměry obyvatel vrchnostenského města v 17. a 18. století (na příkladu majetkové držby ve Velké Bíteši)
Jan Zduba -
Pastorační péče o pracovníky oblastních a farních Charit Diecézní katolické charity Hradec Králové.
Vojtěch Gottwald -
Demografické, hospodářské a sociální poměry venkovského obyvatelstva brtnického panství v 2. polovině 17. a v 18. století na příkladu Přibyslavic
Ondřej Nováček -
Majetkové a sociální poměry obyvatel vrchnostenského města v 17. a 18. století (na příkladu majetkové držby ve Velké Bíteši)
Jan Zduba -
Epigrafické památky katedrály sv. Kříže a sv. Eulálie, baziliky Santa Maria del Pi a baziliky sv. Justa a Pastora v barcelonské gotické čtvrti Barri Gòtic do poloviny 18. století
Amy Vondráčková -
Sasko-lauenburská držba panství Zákupy a z ní vycházející stavební a objednavatelské aktivity v 17. a 18. století
Jana SODOMKOVÁ -
Analýza majetkových, sociálních a demografických poměrů obyvatel městečka v 17. a 18. století (na příkladu Jevišovic)
Anna Drobílková